Tokrat vam bomo predstavili Majino zgodbo. Prvega ne pozabiš nikoli, pravi Maja.

Vsi, ki smo se s kraškimi ovčarji srečali v rani mladosti ali pa je bila celo to naša prva izkušnja s psi, lahko to potrdimo. Prva ljubezen, večna ljubezen. Tako pač je.

Maja je prvega kraškaga ovčarja pripeljala domov 1986. Pravi, da so bili to popolnoma drugi časi, tudi vzgoja je bila svojevrstna. Maja in njen kraški ovčar sta se že takrat odločila za šolanje. Že ko sta prišla na prvi tečaj, je veljalo, da se kraškega ovčarja ne da nič naučiti. Seveda z metodami, ki so veljale za druge pse, ni nihče pričakoval uspeha. Maja in njen kraški ovčar sta ure in ure tekala v krogu na vadbišču in trenirala iste oziroma podobne vaje.

Za karakter psa, kot je kraški ovčar, je ponavljanje enakih vaj v nedogled dolgočasno. Maja je spoznala, da je bolje, da se loti vzgoje sama, da prisluhne potrebam psa in poskuša, kaj deluje bolje in kaj malo manj.

Ugotovila je, da je z njenim kraškim ovčarjem podobno kot z njo. Neskončno ponavljanje enakih vaj je bilo za oba dolgočasilo. Kadar sta ponavljanje zmanjšala na 3-4 ponovitve in si vajo naredila bolj pestro in zabavno, je bil rezultat popolnoma nekaj drugega. Učila sta se drug od drugega in se spoznavala in nista bila obremenjena z vajami, ki so bile na urniku. Tak način učenja je bil za čas, ko je šolanje potekalo še s kovinskmi zateznimi ovratnicami, zelo napreden.

In danes, po 38 letih, Maja živi s skoraj dveletno kraško ovčarko Moon. Odločili sta se za šolanje pri gospe Alenki Sunčič Jenko v spletni šoli Razumeti psa.

Prednost spletnega učenja je, da psa ni treba nikamor voziti, nisi vezan na določen dan in uro, delaš v svojem in pasjem tempu. Seveda brez jeze in slabe volje. Če imaš slab dan, narediš odmor, in če ima slab dan pes, takrat ne vadi, kaj šele, da bi se učil kaj novega.

Kljub temu se je tudi Maji in psički še zgodilo, da sta kakšno vajo ponavljali več tednov ali celo mesecev in se je zdelo, da ne napredujeta. In potem, nenadoma, nekega jutra, se je zgodila popolna sprememba.

Ugotovila je, da mora biti potrpežljiva še posebej v času, ko je psička v dobi odraščanja. Potrebno je treba prisluhniti tudi njenemu karakterju in predvsem, ne prehitevati.

Majina Kraška ovčarka Moon trenutno poleg osnovnih ukazov obvlada že več kot 15 trikov, redno pa seveda vadita tudi nove. Za učenje novih nalog porabita približno 15 minut, seveda ne čisto vsak dan. Navadno delata tako, da najprej ponovita vse vaje, ki jih je psička že osvojila in si potem vzameta še 15 minut za nove vaje. Zelo pomembno je, da učenje vedno zaključita s tisto vajo, ki jo Moon že dobro obvlada in najraje izvaja.

Pomembna je tako učna ura kot tudi sprehodi. Maja poudarja, da je sprehod tisti čas, ko je psu popolnoma predana in na razpolago in nikakor ne razume ljudi, ki so s psom na sprehodu s slušalkami v ušesih ali pa se pogovarjajo po telefonu.

Majini uporabni nasveti

Kako negujemo kraškega ovčarja?

  • Kljub razmeroma dolgi dlaki, le-ta ni zahtevna. Dovolj je, da dlako počešemo enkrat na teden, ob menjavi dlake tudi vsak dan, še posebej, če je kraški ovčar v stanovanju.
  • Kraški ovčar nima značilnega pasjega vonja. Tudi, kadar pride ves blaten s sprehoda, pustimo, da se dobro posuši, če je možnost, zunaj. Potem ga lahko obrišemo z vlažno krpo, na primer, da obišemo ostanke peska.
  • Ker ima priležene ustnice se ne slini.

Kako kraškega ovčarja hranimo?

  • Glede prehrane ni zahteven. Kraški ovčarji praviloma niso požrešni in glede na velikost ne pojedo veliko. Radi imajo domačo kuhano hrano, na primer kruh, žitarice, polento, tudi kakšno sadje in zelenjavo za dodatek.
  • Seveda pa potrebujejo tudi meso in niso izbirčni. Lahko jih navadimo tudi na brikete, če imajo možnost izbire, bodo vedno raje pojedli kuhan obrok.

Kraški ovčar in družina

  • Kraški ovčar je najboljši družinski pes. Zelo je nežen do domačih in otrok, sprejme pa tudi druge živali.
  • Vedno je zaščitniški po svoji presoji. Ob pravilni vzgoji nikoli ni napadalen. Več časa kot lahko preživi s svojo družino, v boljšega psa se razvije.
  • Ker je zelo dober pastir, mu lahko na primer ovce in koze delno nadomeščajo človeško družino, če ga na to seveda navajamo že od začetka, najbolje že v leglu.

Posebna zahvala gospe in gospodu Božič

Maja se iz srca zahvaljuje zakoncema Božič, ki sta svoje življenje posvetila ohranitvi pasme in nesebično delovala v duhu ohranitve slovenske avtohtone pasme in narodnega bogastva, o katerem je pisal že Janez Vajkard Valvasor v knjigi Slava vojvodine Krajnske leta 1689.

Besedilo in fotografije: Maja Mešič

Oglas dohodnina

NAJBOLJ BRANO