Sodelovanje z veterinarsko stroko je bistvenega pomena za ohranitev in razvoj kraškega ovčarja in tega se v društvu zelo zavedamo.
Zato smo se povezali s strokovnjaki na Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani, kje poteka raziskava o ultrazvočnem spremljanju brejosti pri kraških ovčarjih.
V okviru društva smo ustanovili strokovno skupino, ki jo vodi članica upravnega odbora Nina Baš, dr.vet. med, z njo pa sodelujeta tudi predsednica društva Mateja Mihelčič ter podpredsednik Mladen Bucić . Če želite s svojo kraško ovčarko v raziskavi sodelovati in boste imeli glede raziskave dodatna vprašanja, se lahko obrnete na spodnje kontakte:
Kontakt društva za splošna vprašanja o sodelovanju:
ali
Nina Baš, dr.vet.med. za strokovna vprašanja:
ambulanta@veterina-trbovlje.si
od ponedeljka do petka med 8. in 12. uro na 03/ 56 27 604 ali 040 425 763
Dopis veterinarske fakultete
V raziskavo želimo vključiti vsaj 6 nesteriliziranih psic (zgornja starostna meja je 7 let), pri katerih bomo spremljali spolni cikel z vaginalnimi brisi in z določanjem hormona progesterona.
S pomočjo teh dveh metod bomo določili LH val in približen čas ovulacije, kar nam bo pomagalo pri določitvi optimalnega časa za paritev ali umetno osemenitev.
Po oploditvi bomo psico ultrazvočno večkrat pregledali. Prvi pregled bomo opravili 20. dan po LH valu, nato znova 25. in 30. dan. Zatem bomo ultrazvočni pregled brejosti izvajali 1x tedensko.
Z raziskavo bomo s pomočjo ultrazvoka spremljali razvoj:
- embrionalnih
- fetalnih
- ekstrafetalnih struktur
Pregledali bomo cel plod (glavo, organske sisteme), posteljico, pretok krvi v popkovini in plodove tekočine. Med ultrazvočnim spremljanjem plodu bomo pozorni tudi na morebitno prisotnost prirojenih nepravilnosti v razvoju sečil, ki pa jih lahko vidimo le pri hudih oblikah.
Ultrazvočna študija pasjega embrionalnega in fetalnega razvoja je zelo uporabna, saj je zgodnje odkrivanje anatomskih struktur temeljnega pomena pri ugotavljanju brejosti, ustreznem razvoju plodov, ugotavljanju napak v pretoku, posteljici ali v rasti plodov, ter nenazadnje tudi napovedovanju porodnega dne.
Zato vas vljudno vabimo k sodelovanju v raziskavi Ultrazvočno spremljanje brejosti pri kraških ovčarjih, saj boste s tem pomagali bodočim pasjim mamicam, mladičkom, raziskovalcem in veterinarjem ter k ohranjanju naše avtohtone pasme, za kar vam bomo zelo hvaležni.
Sodelovanja z vami se že zelo veselimo.
Klinika za reprodukcijo
Cesta v Mestni log 47,
1000 Ljubljana
Tel.: 01 4779 268
https://www.vf.uni-lj.si/